آوای موج – MOVED to http://avayemoj.com/

سرخوشی جاهلانه و غرور نمرودانه

Posted by Sara Raha در اکتبر 8, 2007


این وبلاگ به خانه جدیدی منتقل شده است. روی این عکس کلیک کنید.

Advertisements

17 پاسخ to “سرخوشی جاهلانه و غرور نمرودانه”

 1. soroushvs said

  نکنه پا روی دم تو یا اربابات گذاشته؟

 2. مرتضی عارف said

  فواره هایی را میشناسم که در اوج، پرواز کردند! به همین راحتی …
  راستی، دکتر بزرگ است، آنچنان که میشناسمش و آن چنان که نمی شناسیدش …
  بچه هیئتی بودنمان خوش!
  علی علی

 3. حسن زارع said

  به نام خدا
  همه آنچه شما بيان نموده ايد را نمي توانم بطور منطقي مردود بدانم؛ زيرا آن كلام كه از دكتر نقل كرده ايد؛ من نشنيده ام. اما خودم پيراهنم را اغلب روي شلوار مي اندازم. ولي رفتار و نگاهي جاهلانه ندارم. اين دو هيچ تلازمي با هم ندارند. بچه هاي هيئتي اول انقلاب هم نه كاملا مردود هستند؛ نه كاملا مقبول. اصولا از انسان فرزانه اي مانند شما؛ بعيد است بصورت ديمي، گروهي را رد يا قبول كنيد. اما اينكه عده اي توهين به بازرگان را مستحب مي دانستند هم ريشه اش معلوم نشد. خانم محترم افراد جاهل در هر جامعه اي فراوان هستند. نشانه هاي جهل انسان هم اين است كه خود را كامل مي داند و به عقل خود غره ميشود. ما براي اينكه در سلك اين گروه وارد نشويم؛ بايد ديدگاه خودمان را گسترش دهيم. مسائل را نقادي كنيم و بقول مولايمان: كونوا نقاد الكلام باشيم. شما آن كلام دكتر را از كجا گرفته ايد؟ آيا اينكه دكتر به عظمت كار اشاره كرده؛ منظورش كار خودش بوده؛ يا توفيقي الهي؟ پس واقع نگر باشيم. مولا علي(ع) هم مي فرمودند: انا عين الله.و….. اما آيا هدفشان خودشان بودند؛ يا توجه دادن به خداوند متعال.
  من اصلا قبول ندارم دكتر مي خواهد خودش رو بزرگ جلوه گر كند. حداقل در ظاهر افعال اينطور نيست. مردي كه خودش آستين بالا ميزند تا آشغالهاي جوي آب را بردارد؛ نمي تواند خودش را بزرگ نشان دهد؛ مگر در نيت او شك كنيم. در نيّت هم شك كردن؛ لازمه نگاه عرفاني به زندگي است. فكر نكنم در آن حدود باشيم. اما اينكه آمريكا را شير بدانيم؛ يا ندانيم؛ مستلزم اين است كه تعريف درستي از شير داشته باشيم. اما اينكه فرموديدمردم بيچاره بايد هزينه آن را بپردازد؛ بايد عرض كنم آيا امام حسين(ع) كار اشتباهي نكرد كه هزينه آن را بر گردن عيال خود و ديگر صحابه انداخت؟
  ساراي محترم؛ رها بودن صفت خوبي نيست. مطمئن باشيد بايد به جايي بتوانيم خود را بند كنيم؛ زيرا ما مخلوقيم و فقير. انتم فقرا الي الله
  احمدي نژاد نه مطلق خوب است؛ نه مطلق بد. انساني است مانند ديگران. با اين ديد؛ من وقتي نگاهي به كارش مي كنم؛ كاري خوب بود كه توانست حداقل24 ساعت آمريكا را تحت تاثير خود قرار دهد و اسرائيل را كمي مفتضح سازد. عزت و ذلت هم دست خداست. شما هم در قضاوتهاي خود؛ كمي محتاطتر باشيد؛ تا خداي نكردي به گرداب منيّت نيفتيد.

 4. آرش said

  قاتلان
  جمعند
  در سفره ی نفت!
  سفره ها
  اما
  پهن،
  پر از خالی ِ
  نان!

 5. Sara Raha said

  دوستان آقایان زارع و عارف (با آقا یا خانم سروش اچ وی صحبتی ندارم چونکه ایشان شرط ادب را رعایت نکرده اند) بنده کی گفتم که همه کسانی که بلوز روی شلوار می اندازند جاهلند و یا کی گفتم که همه هیئتی ها جاهل بودند. یک زمانی ما هم خودمان قاطی همین گروه بوده ایم و خوب می شناسمشان. بنده عرض کردم «هیئتی هایی که …» این یعنی اینکه برخی از هیئتی ها».
  و اما در باره دیگر موضوعاتی که آقای زارع نوشته اید هرکدام بحثی مفصل می طلبد. فقط خلاصه بگویم که اولا بنده فقط یک یادآوری کردم و یک تذکر به آقای احمدی نژاد داده ام که اگر ایشان آنطور هستند که شما دوست دارید ایشان را ببینید پس باید که از تذکر من نه تنها که نرنجند بلکه ممنون شوند که دوست به دوست تذکر می دهد و نه دشمن به دوست. دیگر آنکه دوست عزیز کاش شما در غرب بودید و با چشم خود می دیدید که اثری که شما و ایشان مدعی هستند که بر امریکا نهاده اند چگونه اثری است! خودستایی و کارهای خود را بزرگ نشان دادن نشانه ضعف است بیش از آنکه نشانه درستی کار باشد. شما در ضمن می توانید خود به سایتهای خبری روی اینترنت مراجعه فرمایید و ویدئوهای آقای احمدی نژاد را همه را بی سانسور نگاه کنید و بعد قضاوت بفرمایید.
  به هر حال از کامنت مودبانه آقای زارع ممنونم.
  سارا رها

 6. kochebagh said

  حیف به لطافت و پاکی آب فواره! این غرور نیست که دچار آن شده بلکه کوته نگری و دیدن دنیا از پس نگاه کودکانه است! وگرنه هیچ انسان بالغی حاضر به انجام یک صدم کارهایی که این مرد انجام داده نبود! هر کسی توان رسیدن به بلندا را ندارد،ایستادن بر فراز قله زیبنده مردان بزرگ است !

 7. و سارا کتک می خورد!

  سارا: و چقدر هم تو خوشحالی!! و حالا صبر کن تا آخر بازی!

 8. مرتضی said

  من تحلیل دیگری دارم. احمدی نژاد یک پیدیده کاملا منحصر به فرد است. مربوط اوایل انقلاب نمی شود. در جامعه شناسی انقلاب نظریه ای است که می گوید: پس از آنکه انقلاب انجام می شود و در سالهای نخست بچه های خودش یعنی همانهایی که خیلی تاثیر گذار بودند (بازرگان و سحابی و شریعتی و …) را می خورد و از صحنه بیرون می کند، بعد از چند سال آرمانهای انقلاب زمینی می شود، اما انقلاب باز بعد از چند سال باز می گردد. آرمانها دوباره زنده می شوند، اما نه در مردم، که در جمع قلیلی…

 9. مرتضی said

  وقتی کامنت(انگاره) قبلی را گذاشتم، انگاره های دیگران را نخوانده بودم. اما حالا که خواندم: آقای زارع! مولا علی فرموده اند که ورزشکارهای بدبخت را مجبور کنید که بعد از ده سال تلاش شبانه روزی و کلی آرزو با حریف اسراییلی خود مواجه نشوند؟ بعد برای آنکه کل تیم مثلا کشتی ایران را فیلا حذف نکند یک پرونده عریض و طویل به دروغ درست کنید که مثلا میراسماییلی (کنفوکار) مصدوم بوده است و به تمام جهانیان (از جمله فلسطینیها) بگویند که مصدوم بوده است، بعد توی ایران جار بزنند که آرش میراسماییلی به خاطر دفاع از مردم مظلوم فلسطین …خوب ما که در ایران قبل از آخوندها (همان موقع که آخوندها می گفتند این سنی های قاتل زهرا حقشان است که کشته شوند!) می دانستیم مردم فلسطین مظلومند و از آنها دفاع می کردیم! مولا علی گفته است که احمدی نزاد در دانشگاه کلمبیا (که دو واحد معارف2 را که همه ما در دانشگاه پاس کرده ایم تدریس فرمودند!) بگوید : دانشگاه یک فضای آزاد گفتگو است و حتی باید در باره خدا هم بحث کرد(اینها را که تلوزیون جمهوری اسلامی هم پخش کرد) بعد ساختمان انجمن اسلامی دانشگاه پلی تکنیک را بولدزر بگیرد؟ از سر ترس انجمنهای هنری و شب شعرها را (که کبریت بی خطر بودند)هم تعطیل کند؟ خدا که هیچ در مورد احمدی نزاد هم شما نمی توانید آزادانه حرف بزنید و از طرف رییس فلان جا تهدید به مرگ نشوید (بگذریم از اینکه به نظرم لحن سارا در این نوشته چندان لحن دوستانه ای نیست، آنطور که ادعا می کند) مولا علی گفته است که در شعارهای انتخاباتی بگوییم ((من استاد دانشگاه ام[!!!] با ح-جاب مشکلی ندارم)) بعد یک مشت عقده ای را توی خیابان صف کنیم تا با چشمهای ناپاکشان قانونا چشم چرانی کنند و جوانانی را که از چراغ قرمز هم تا حالا رد نشده اند، دسگیر و «مجرم» کنند؟ بعد هم با آمارهای شاخدار که خیلی هایش همان موقع سخنرانی و فی البداهه سروده می شود بگوییم که ((مردم از طرح …راضی اند))؟ آقای زارع عزیز، لحن شما نشانه ادب و منطق شما است. من هم به نوبه خود از شما سپاسگذارم. اما لطفا دست از سر مولا علی بردارید. بگذارید آقای احمدی نزاد کار خودش را بکند چه کار به علی دارید؟

 10. hoseina said

  فكر كنم خيلي خوشبختيد كه اينهمه بچه بسيجي بلاگتان را مي خوانند. بسيجيهاي درست حسابي هم هستند گويا…چطوري اينها را كشيديد اينجا؟ 🙂 سرش را يواشكي در گوش من هم بگوييد!

  سارا: چه عرض کنم والله! انشاءالله خودشان به شما اینجا جواب خواهند داد. در ضمن من «بچه» بسجی های خالص رو , اونایی که جوانند و با خلوص نیت – و از روی شارلاتان بازی به جناح قدرت روی نیاورده اند بلکه به هر دلیل اعتقادی و خلوصی به آنچه می کنند دارند, دوست دارم.

 11. حسن زارع said

  به نام خدا
  سلام ساراي محترم
  من هم نگفتم شما همه را با هم جمع بستيد؛ اما خودتان عنايت مي فرماييد كه آنچه از فحواي كلام شما برميآيد؛ تغليب است. يعني اغلب اينطورند.
  اما اينكه فرموده ايد: آقاي احمدي نژاد آنطور هستند كه ما دوست داريم ايشان را ببينيم.
  اصلا اينطور نيست. من هرگز نگفتم احمدي نژاد كعبه آمال من است. عرض من چيز ديگري بود؛ خواهش مي كنم يكبار ديگر با دقت عنايت فرماييد به كامنت. اما اينكه تصويري كه غرب از احمدي نژاد و ايران بطور كلي به مخاطبش مي دهد چگونه است؛ را بايد عرض نمايم: از دشمن توقع دوستي داشتن؛ سادگي است. مسلم است آنها نه تنها از احمدي نژاد و ايران و ايراني چهره اي دهشتناك مي دهند؛ بلكه از رسول اكر(ص) و قرآن و هم بعنوان تابويي وحشتناك ياد مي كنند. شما كه در غرب هستيد؛ با اين موارد بخوبي آشناييد. خانم ساراي گرامي من قبول دارم كه تلويزيون ايران مقداري از مسائل را سانسور مي كند؛ اما بهشون حق مي دهم. يعني آنها بايد اينكار را بكنند؛ زيرا در همه جا از كارهاي خود با بزرگنمايي و كارهاي دشمن با اندكي كوچك نمايي ياد مي كنند؛ تا روحيه ملت پابرجا بماند. اينها از اصول اوليه پروپاگانداست. پس فراموش نكنيم همين اسلام كه در مورد دروغ؛ آن را كليد تمام بديها مي داند؛ سه مورد را مجاز دانسته كه انسان دروغ بگويد. يكي از آن موارد؛ در زمان برخورد با دشمن است. خانم ساراي گرامي آيا شما فكر نمي كنيد ما در يك هجوم دامنه دار تبليغاتي و جنگ رسانه اي قرار داريم؟؟؟
  من يك خواهش از همه دوستانم دارم و آن اينست كه نه تنها احمدي نژاد؛ بلكه حتي رهبر را نيز مطلق ندانيم. يك ديدگاه سياه يا سفيد را بايد تعديل نماييم. هركدام از اين افراد انسان هستند؛ امكان دارد اشتباهاتي هم داشته باشند؛ لذادر هنگام مواجهه با آنها از ديده يك انسان جايز الخطا برخورد نماييم؛ نه معصوم.
  اما در مورد كامنت مرتضي عزيز چند نكته را بايد تذكر دهم.1- آرش مير اسماعيلي جودكار است نه كونگ فو كار.2- عدم مبارزه ورزشكاران ايراني با اسرائيل چيزي نيست كه بر كسي پوشيده باشد و احتياج به تقيه و ظاهر سازي داشته باشد. ديديد كه بازيكن ايراني الاصل تيم آلمان اشكان دژاكام هم حاضر نشد همراه تيم فوتبال اميد آلمان به اسرائيل برود. لذا فكر نكنم اين مسئله كه فرموديد؛ زياد مصداقي داشته باشد.
  در مورد ديگر مطالبتان هم چون تعريف دقيقي از شايعه و خبر موثق نداريم؛ كاري بهشون ندارم. اما در مورد توصيه دوستانه شما در مورد اينكه دست از سر مولا علي(ع) بردارم؛ بايد عرض نمايم: هرگز هيچكس را با ايشان مقايسه نه خواهم كرد و نه كرده ام. يكبار ديگر كامنت را در حالت آف لاين با دقت بيشتري مطالعه بفرماييد؛ خواهد ديد كه اصلا قياسي در ميان نبوده است.
  (هرچند معتقد نيستم ائمه معصومين را بايد در برج آجي نشاند كه از حالت اسوه به اسطوره تبديل شوند.) اما در خاتمه از سارا خانم محترم يك گلايه داشتم و آن اينست كه چرا مغالطه بالعرض فرموديد؟ چرا تذكر دوستانه من را تبديل به جانبداري بي منطقي از آقاي احمدي نژاد فرموديد؟ هرگز بر شما شايسته نيست بگوييد: فلاني اگر آنطوري است كه شما دوست داريد ببينيد. ممنون از شما

 12. مرتضی said

  خوش به حالتان آقای زارع. من هم تا چند سال پیش مثل شما خوش خیال بودم. نخست آنکه موراد زیادی در نوشته های من بود که شما اکتفا کردید که به من رشته تخصیصی میر اسمایلی را متذکر شوید. دوم آنکه فرض بگیرید که من این نکته را از یکی از کسانی که خودش در المپیک بود شنیده باشم. سئم آنکه دژاکام هم مثل هر انسان آزاد دیگری می بیند که مردم اسراییل مظلومند، اما تقریبا مطمئن است(البته اگر کامنت شما را ببیند دیگر نمی تواند مطمئن باشد) که دفاع او از مظلومیت به پای حمایت او از حکومت جور نوشته نمی شود. ضمنا بهتر است مابقی اظهارات دژاکام را در خصوص یکی مثل احمدی نژآد بخوانید که باعث سرافکندگی ملت ایران شده است. سوم آنکه آن اسلامی که در سه مورد دروغ را جایز می داند دشمن حقیقت است. و خوب معلوم است آقای احمدی نژاد با استناد به همین حرف می تواند تمام مردم دنیا را دشمن بداند و بمب هسته ای تولید کند و انگشتش را روی … و تمام دنیا را با خخودش نابود کند. اگر چه من می گویم آمریکا هیچ حقی ندارد که در این صورت به ایران امر و نهی کند چون خودش از این صلاح استفاده کرده اما خوب مردم دنیا حق دارند از امثال شما که دروغ گویی را حتی در دینتان ثواب می دانید بترسند!

 13. مرتضی said

  لازم است که متذکر شوم دژاکام مردم فلسطین را مظلوم می داند نه اسراییل را! چه بهانه ای داشتم می دادم دست آقای زارع برای نقد بعدی یشان! ضمنا در مورد رابطه اسلام و پروپاگاندا هم توضیح دهید!!! چه اسلامی در آمده این اسلام سی ساله جمهوری اسلامی! حتی از مارکسیستها ها عقب تر رفته اند. همه چیزی که سرمایه داری مجاز می داند اینها هم مجاز می دانند. جالب آنکه به استناد به قران و علی و دین! ای کاش می توانستیم از لجن مال شدن اینها دست کم جلوگیری کنیم.

 14. صادقانه برگشتم اینجا که در بحث شرکت کنم. اما این کامنت «نکنه پا روی دم تو یا اربابات گذاشته؟» چیزی نیست که بشه حرف زد راجع بهش. این از اون جمله هاییه که وقتی در یک بحث گفته میشه ظرف 5 دقیقه یا بحث مختومه میشه یا کار به «خین و خین ریزی» کشیده میشه. باید در جواب اون کامنت مثلا بگیم «نخیر! ارباب تو فقط دم داره!» بعد طرف زرپی بزنه توی گوشمون و تمام. آخه برادر من یک استدلالی بفرما جوابی بدیم دنیا خوب بشه بریم پی کارمون.

  ببخشید سارا خانم اینجا رو شلوغ کردیم.

 15. حسن زارع said

  سلام به همه؛ خصوصا مدير محترم وب بلاگ آواي موج. با پوزش از اينكه وب بلاگ شما را بصورت ديالوگ درآورده ام. اما قصد من ختم مخاصمه است. تشكر از عنايت شما عزيزان
  آقاي مرتضي 4 مورد از كامنت شما را بررسي مختصر نمودم.
  گويي همان چهار مورد را نيز زياد عنايت نفرموديد. لذا فقط اين يك جمله را ميگويم و شما را بخدا ميسپارم. زيرا دين من به من اجازه نمي دهد در وادي جدالهاي متعصبانه وارد گردم.( شما هر برداشتي كه مي خواهيد بفرماييد؛ مختاريد.) آري من يك فالانژيست؛ آنارشيست؛ دگم؛ بيسواد؛ چماقدار و هرچه دوست داريد بناميد؛ هستم؛ شما راحت باشيد و با حكومت جور و اعوان و انصارش مانند احمدي نژاد و بقيه مبارزه بفرماييد. من فقط به اين جمله دكتر و معلم بزرگوار شريعتي استناد مي كنم و عاجزانه از خدا مي خواهم: عقيه ام را از نفوذ عقده ام مصون دارد. خداوند ناصر و ياور شما بادا

 16. حسن زارع said

  ببخشيد؛ صحيح دعا اين است: خداوندا عقيده ام را از شر عقده ام مصون دار

 17. حسن زارع said

  سلام
  نمي خواستم مصدع اوقات خوش شما شوم. اما در كامنت قبلي ساراي محترم نكته اي بود كه لازم ديدم اين مطلب را بياورم. شما گفته بوديد: دیگر آنکه دوست عزیز کاش شما در غرب بودید و با چشم خود می دیدید که اثری که شما و ایشان مدعی هستند که بر امریکا نهاده اند چگونه اثری است!
  يعني من چون در ايران هستم؛ نمي دانم احمدي نژاد در غرب تاثير گذاشته يا خير؟ البته من قبول دارم بيرون گود غرب هستم؛ اما حال دوست دارم نگاه يك پرفسور آمريكا نشين كه بيش از 50 سال در دانشگاه واشنگتن آمريكا تدريس دارد( مطمئنا بيش از تمام عمر شما) رابعنوان شاهد بياورم.
  پرفسور حميد مولانا مي گويد:
  «»»»» در سال هاي بعد از خاتمه جنگ جهاني دوم تا به امروز بسياري از رهبران سياسي و برجسته جهاني در نشست ساليانه مجمع عمومي از تريبون سازمان ملل سخنراني كرده اند. «نهرو» از هند، «تيتو» از يوگسلاوي، «ناصر» از مصر، «كاسترو» از كوبا، «خروشچف» از شوروي، «كندي» از آمريكا و… ولي هيچ كدام نتوانستند همچون دكتر احمدي نژاد رئيس جمهور ايران، توجه اقشار مردم و دولتمردان را به خود جلب كنند. خروشچف در دهه 1960 در يكي از جلسات مجمع عمومي حتي با مشت زدن روي ميز كوشش كرد توجه جهانيان را به خود جلب كند ولي نه خشم و عصبانيت او به عنوان رهبر يك ابرقدرت و نه فرياد كاسترو به عنوان رهبر يك انقلاب سوسياليستي و نه طنين ضداستعماري نهرو و ناصر و تيتو توانست آن انعكاس و بازتاب و تاثيري را كه سخنان دكتر احمدي نژاد ايجاد كرده است، به وجود آورد.
  اين قضاوت و ارزيابي من تنها مبني بر قرائت و مطالعه تاريخ روابط بين الملل و سازمان ملل نيست بلكه بيش از همه برپايه مشاهدات خود به عنوان استاد و پژوهشگر به مدت 50سال در واشنگتن و نيويورك است. شما بايد آن روزها در صحنه حاضر مي بوديد تا بتوانيد هرچه بهتر وسعت و عمق درياي سياسي امروز را كه بازيگران قدرت در آن غوطه ورند تشخيص دهيد. هوش و ذكاوت دكتر احمدي نژاد و تدبير و شجاعت و صلابت وي را بايد در چهارچوب اين تلاطم جهاني درك كرد. علاقه من به مشاهده و مطالعه جايگاه او در روابط معاصر بين المللي تاثير آني و كوتاه مدت آن نيست بلكه اثر تاريخي، درازمدت، و مداوم آن در سطوح ملي و بين المللي است. از زمان پيروزي انقلاب اسلامي ايران و امام خميني(ره) هيچ رئيس جمهور ايران به اندازه دكتر احمدي نژاد مورد توجه جهانيان قرار نگرفته است. پس مي توان پرسيد كه چرا دنيا به احمدي نژاد توجه دارد؟»»»»
  ادامه نظر و مقاله مستدل ايشان را اينجا بخوانيد
  http://www.kayhannews.ir/860726/16.htm
  پس ميشود در ايران نشست و گاهي اوقات بهتر از مسافران غرب؛ آنجا را ديد. بنابراين خيلي بيراهه نرفتيم؛ مگر اينكه آن پرفسور رشته ارتباطات را هم مزدور جمهوري اسلامي بدانيم.
  با عذر خواهي از تصديع دوباره

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: